3 doctors weighed in:
Is it true that healthy food is more expensive that junk food?
3 doctors weighed in

Dr. James Ferguson
Pediatrics
1 doctor agrees
In brief: Depends on variables
Junk food is often cheeper because it is mass produced, filled with preservatives & can stay in a usable form for extended periods.
It may also be refined from lesser quality food sources that would not sell in the market. Compare this to fruits and vegatables with a limited shelf life & transport costs that must speed the product to market. Grow your own or shop smart and you can cut costs.

In brief: Depends on variables
Junk food is often cheeper because it is mass produced, filled with preservatives & can stay in a usable form for extended periods.
It may also be refined from lesser quality food sources that would not sell in the market. Compare this to fruits and vegatables with a limited shelf life & transport costs that must speed the product to market. Grow your own or shop smart and you can cut costs.
Dr. James Ferguson
Dr. James Ferguson
Thank
Dr. Martin Fried
General Practice
In brief: Choices
It depends- what healthy foods you buy.
But junk food is mass produced and is may be cheap. For example, a candy bar for 250 calories that is mostly sugar and fat and low in nutrients might cost a dollar. A banana will cost less than a dollar and be more full of healthy nutrients and less fat and sugar and higher in fiber. I think its a matter of making good choices.

In brief: Choices
It depends- what healthy foods you buy.
But junk food is mass produced and is may be cheap. For example, a candy bar for 250 calories that is mostly sugar and fat and low in nutrients might cost a dollar. A banana will cost less than a dollar and be more full of healthy nutrients and less fat and sugar and higher in fiber. I think its a matter of making good choices.
Dr. Martin Fried
Dr. Martin Fried
Thank
Read more answers from doctors